Monday, 18 November 2013

Językowo

Hej, hej :)

Chciałam dziś odejść od tematu kosmetyków i przenieść się w moje sfery zawodowe, czyli języki obce. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że znajomość języków obcych jest obecnie bardzo ważna. Właściwie w każdej sferze rynku pracy poszukuje się osób ze znajomością przynajmniej jednego języka w stopniu komunikatywnym. Języków obcych można uczyć się samodzielnie lub skorzystać z pomocy lektorów na zajęciach indywidualnych czy kursach. Mnogość tych kursów często przeraża i utrudnia wybór. Dlatego dziś przedstawię wam zestawienie najpopularniejszych form kursowych. Mam nadzieję, że was to zainteresuje i być może ułatwi wybór, jeżeli ktoś przed takim wyborem stoi :)

Zaczynamy :)

1. Kurs standardowy - najzwyklejsze lekcje w grupach podzielonych pod względem poziomu znajomości języka. Zajęcia te łączą w sobie zarówno umiejętności pasywne (czytanie i słuchanie) jak  i aktywne (mówienie i pisanie). Bardzo dobre dla osób rozpoczynających naukę lub chcących poszerzyć własne umiejętności. Praca w grupie motywuje do nauki oraz daje obraz własnych postępów. Umożliwia również nawiązanie nowych znajomości. Jest to bardzo naturalna forma uczenia się języka, ponieważ umożliwia prowadzenie dialogu, a dialog jest jak wiadomo podstawowym miejscem wykorzystania umiejętności językowych.

2. Kurs egzaminacyjny - kurs zorganizowany w grupie na podobnych zasadach jak kurs standardowy, jednak z jaśniej określonym celem - przygotowaniem do konkretnego egzaminu. Myślisz o FCE, CAE, ZD, czy innym egzaminie certyfikacyjnym? Warto zainwestować nawet w jeden semestr takiego kursu. Umożliwi ci to usystematyzowanie wiedzy i lepsze przygotowanie do części ustnej egzaminu poprzez zadania ćwiczące mówienie, wykonywane w parach z innymi uczestnikami kursu.

3. Kurs wakacyjny - to taki mini kurs standardowy. Opiera się on na podobnych założeniach, jednak zamiast standardowych dwóch semestrów w roku uczymy się miesiąc albo dwa. Jest to dobry pomysł dla osób, które chcą sensownie wykorzystać wakacyjną nadwyżkę czasu wolnego. Nie oszukujmy się jednak, w dwa miesiące nie nauczymy się języka.

4. Kurs specjalistyczny - to kurs językowy ukierunkowany na naukę słownictwa z zakresu węższej specjalizacji np. medycyna, finanse i bankowość, prawo itp. Zwykle odbywa się w grupach, często jest organizowany na zlecenie zakładów pracy.

5. Kurs indywidualny - przeznaczony dla jednej osoby i ukierunkowany na jej potrzeby. Może to być kurs o standardowym rozkładzie materiału lub ukierunkowany na konkretną umiejętność (najczęściej mówienie). Kilka godzin kursu indywidualnego jest dobrym podsumowaniem okresu samodzielnej nauki. Sprawdza się też dobrze dla osób wstydliwych. Jego głównym minusem jest brak możliwości interakcji na swoim poziomie językowym. Bardzo mądre wyrażenie :) a znaczy tyle, że za partnera w rozmowie mamy nauczyciela, czyli szanse nie są wyrównane. Efektem tego jest często sytuacja, kiedy dialog zmienia się w monolog ucznia, przerywany niekiedy krótkimi pytaniami nauczyciela. Nie jest to złe, czy z góry skazane na porażkę, wręcz przeciwnie, im więcej mówimy, tym lepiej. Taka rozmowa nawet w najmniejszym stopniu nie przypomina naturalnego dialogu.

6. Najnowsza forma nauczania języków obcych - lekcje przez Skype'a - wybierając tę opcję oszczędzamy czas i pieniądze na dojazdach. W komforcie własnego domu uczymy się według planu, który często jest układany specjalnie dla ucznia. Najpopularniejsze są zajęcia indywidualne, można jednak uczyć się w niewielkich grupach. Mnie, jako lektorowi, bardzo się ten  system podoba i chętnie prowadzę takie zajęcia. (Dla zainteresowanych - prowadzę zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego. Kontakt w sprawie zajęć: adres e-mail podany w zakładce "o mnie" w mobilnym pasku po prawej stronie )

Wybór typu kursu jest silnie uzależniony od indywidualnego ucznia. Jeżeli chcecie się w tej kwestii doradzić - chętnie odpowiem na wasze pytania mailowo i w komentarzach.

pozdrawiam
M.

No comments:

Post a Comment