Monday, 25 November 2013

Back in the real life

Hej dziewczyny :)
Hey girls :)

Powróciłam z mojego weekendowego wyjazdu i zmęczona i wypoczęta. Zmęczona podróżą, a wypoczęta po kilku dniach w oderwaniu od rzeczywistości. Jak już pisałam w ten weekend byłam w Bydgoszczy i Toruniu. Obydwa te miasta są związane z moimi latami studenckimi - w Bydgoszczy studiowałam 5 lat, w Toruniu robiłam roczne studia podyplomowe. Bardzo miło wspominam te miejsca i chętnie do nich wracam. Oto co zobaczyliśmy w trakcie naszej wycieczki:

I'm back from my weekend trip and I'm tired just as much as relaxed. Tired with the journey and relaed after few days of living without everyday routine. As I've written, I was in Bydoszcz and Toruń. These cities are connected with my student days - I spent 5 years in Bydgoszcz and I took one-year post graduate courses in Toruń. I like both places very much and I find it nice to go back there. This is what we saw during our trip:


Pogoda była pięknie jesienna i bez deszczu :) Czas wypełniony był także miłymi spotkaniami z kolegami i koleżankami z czasów studiów. Natomiast mój dom powitał mnie przytulną atmosferą tworzoną przez świeczniki i lampki :) Nic tak nie tworzy atmosfery jak przytłumione światło :)

The time was also filled with meetings with my friends from back when I was a student. 
Once I returned, my home welcome me with cosy atmosphere made by candle holders and candles. Nothing makes the atmosphere quite as perfectly as light.A jak wam minął weekend?
How was your weekend?

buziaki 
xoxo
M.

No comments:

Post a Comment