Tuesday, 20 January 2015

Najlepsze książki 2014 roku
Dziś przedstawię Wam kilka książek, które zrobiły na mnie największe wrażenie w ubiegłym roku. Oto one:

"Tajemnica Filomeny" Martina Sixsmitha
W ubiegłym roku do kin trafił film pod tym tytułem - historia kobiety, która młodo zaszła w ciążę i za karę trafiła do zakonu. Tam została zmuszona do oddania swojego dziecka, które trafiło do rodziny w Ameryce (zaraz po tym jak wspomniana rodzina uiściła na rzecz zakonu sowitą wpłatę). Film jest wzruszającą historią kobiety pragnącej odnaleźć swoje dziecko. Książka natomiast skupia się na postaci syna tytułowej Filomeny, opisuje jego zmagania się z faktem adopcji. Michael (albo Antony, jak nazwała go Filomena) osiąga szczyty kariery, jest w szczęśliwym związku, jednak cały czas ma poczucie, że nie jest wystarczająco dobry. Bo przecież, jeżeli byłby dobry, matka nie zostawiłaby go. Nie wie o tym, że Filomena go szuka. On sam też próbuje ją odnaleźć. Napotyka jednak niemożliwy do przebycia mur milczenia zakonnic. Tym samym zwraca uwagę na kolejny problem opisany w książce - korupcję i bezduszność zakonnic.
Książka robi niesamowite wrażenie, nie daje o sobie zapomnieć. 

"Złodziejka książek" Markusa Zusaka
Kolejna książka, na której podstawie został nakręcony film. I kolejna książka, która porusza do głębi. Narratorem jest śmierć, która opisuje życie małej Lisel, tytułowej złodziejki książek. Tłem opowieści są okropieństwa II wojny światowej. Muszę przyznać, że po książkę sięgnęłam dopiero po obejrzeniu filmu. Nie mogę też przemilczeć faktu, że z filmu pamiętam niewiele. Książka przyćmiła obraz.

"Ptaki ciernistych krzewów" Colleen McCullough
Klasyk, po który sięgnęłam dopiero w ubiegłym roku. I żałuję, że dopiero wtedy. Jest to wielowątkowa opowieść o prawdziwym życiu, o gorzkich chwilach, o nikłych, szybko przemijających chwilach radości. To historia o ciężkiej pracy, miłości do ziemi i domu, z którego nie można odejść, a także o skomplikowanych stosunkach rodzinnych i zakurzonych historiach z przeszłości.
Jest to historia o niemożliwej, wspaniałej i bolesnej miłości. Po przeczytaniu książki można się jednak przekonać, że to jedynie temat przewodni, bo głównym bohaterem jest prawdziwe słodko-gorzkie życie.


No comments:

Post a Comment